آشنایی با لوازم جانبی ترانکینگ و کاربرد آن

لوازم جانبی ترانکینگ و کاربرد آن

شما در این مقاله با لوازم جانبی ترانکینگ و کاربرد آن آشنا خواهید شد. ترانک شبکه یکی از تجهیزات پسیو شبکه به حساب می‌آید. ترانک‌ها برای انتقال کابل‌ها و سیم‌های شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع، ترانکینگ‌ها محفظه‌هایی پوشیده هستند که از سیم‌ها و کابل‌ها در برابر خطرات احتمالی جلوگیری می‌کنند. درنتیجه، استفاده از ترانک یا همان ترانکینگ‌ها در ارتقاء ایمنی شبکه، نقش به‌سزایی را بر جای می‌گذارد.

مزایای استفاده از لوازم جانبی ترانکینگ:

استفاده از لوازم جانبی ترانکینگ مزایای بی‌شماری را به همراه دارد. در این زیر عنوان به توضیح این مزیت‌ها می‌پردازیم.

مقاوم پذیری بالا در ترانکینگ‌ها:

ترانک‌ها از طراحی خاصی برخوردار هستند، از همین جهت میزان مقاوم پذیری در این محصولات بالا می‌باشد. همان‌طور که می‌دانید بعضی از افراد به جای استفاده از ترانک از داکت استفاده می‌نمایند. داکت‌ها همچون ترانکینگ‌ها برای انتقال کابل‌های شبکه و سیم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، البته، خاصیت مقاوم‌پذیری آن‌ها از ترانکینگ‌ها کم‌تر می‌باشد.

قابلیت نصب کلید، پریز و غیره بر روی سطح ترانک:

یکی دیگر از مزایای ترانک، ماژولار بودن آن است. بدین معنا که سطح ترانک صاف و صیقلی بوده و شما می‌توانید کیستون شبکه، کلید، پریز و سایر موارد را بر روی بدنه‌ی این محصولات نصب نمائید. اما، داکت‌ها از چنین قابلیتی برخوردار نمی‌باشند.

معرفی لوازم جانبی ترانکینگ:

ترانکینگ‌ها از لوازم جانبی و متعلقاتی تشکیل شده‌اند. این متعلقات به شرح زیر می‌باشد. از جمله:

  • زاویه‌ی خارجی.
  • زاویه‌ی داخلی.
  • گوشه‌ی تخت.
  • فریم.
  • درب ترانک.
  • سه راهی.
  • پارتیشن یا جدا کننده.
  • مسدود کننده.
  • کادر ماژول.

ترانک شبکه,لوازم جانبی ترانکینگ و کاربرد آن,متعلقات ترانکینگ,

کاربرد لوازم جانبی ترانکینگ:

هر یک از متعلقات ترانکینگ با هدف و عملکرد خاصی ساخته شده‌اند. در این قسمت به توضیح این موضوع پرداخته شده است.

زاویه خارجی ترانکینگ:

این قطعه در گوشه‌های 90 درجه بیرونی، بر روی دیوار نصب می‌شود. در واقع، شما می‌توانید این قطعه را برای سطوح برجسته‌ی دیوار همانند: ستون‌ها، به کار ببرید.

زاویه‌ی داخلی ترانکینگ:

این زاویه همانند زاویه‌ی خارجی برای گوشه‌های ۹۰ درجه به کار می‌رود. اما، از زاویه‌ی داخلی برای گوشه‌های داخلی استفاده می‌شود.

 گوشه تخت:

اگر نیاز باشد که مسیر ترانک‌کشی تغییر کند، این قطعه کمک کننده می‌باشد. در واقع گوشه تخت، برای زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیاز باشد مسیر ترانک تغییر کند.

 فریم:

فریم همان کادر است. شما می‌توانید فریم‌ها را از 2 تا 8 ماژول خریداری نمائید.

درب ترانکینگ:

یکی دیگر از متعلقات ترانکینگ‌ها، درب آن‌ها می‌باشد. درب‌ها یا از جنس سخت می‌باشند و یا از جنس نرم. اگر جنس درب ترانکینگ نرم باشد، جداسازی آن آسان‌تر خواهد بود. درب‎هایی که از جنس نرم هستند با جداسازی مکرر، حالت خود را از دست نمی‌دهند.

این قطعه در زیبایی ترانک نیز نقش مهمی را ایفا می‌نماید.

سه راهی ترانکینگ:

سه‌ راهی‌ها با توجه به اندازه‌ی ترانکینگ‌ها خریداری می‌شوند. کاربرد سه راهی، ایجاد انشعاب در ترانکینگ است. پس، اگر نیاز به انشعاب در ترانکینگ داشتید این قطعه را به کار بگیرید.

پارتیشن یا جدا کننده:

اگر بخواهید کابل‌های شبکه یا سیم‌های شبکه را در درون ترانکینگ‌ با یکدیگر تفکیک نمائید، باید از پارتیشن یا همان جداکننده‌ها استفاده نمائید. به عبارتی پارتیشن‌ها، این امکان را به وجود می‌آورند که سیم‌ها و کابل‌ها در درون ترانکینگ‌ها‌ به صورت جدا از هم قرار بگیرند.

ترانک شبکه,لوازم جانبی ترانکینگ و کاربرد آن,متعلقات ترانکینگ,

مسدود کننده ترانکینگ:

مسدود کننده ترانکینگ قطعه‌ای است که در پایان کار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قطعه ابتدا و انتهای ترانک را پوشش می‌دهد یا به عبارتی مسدود می‌نماید. قطعه‌ی مسدود کننده، علاوه بر زیباتر نشان دادن ترانک، منجر به افزایش ایمنی نیز می‌شود.

کادر ماژول:

این قطعه نیز بر روی بدنه‌ی ترانکینگ نصب می‌شود. این اتصال موجب خواهد شد تا بتوانید پریزها و کلیدهای برق را به ترانکینگ متصل نمائید. این محصولات در انواع 2، 4، 6 یا 8 ماژول عرضه می‌گردند و شما باید با توجه به نیاز خود آن‌ها را خریداری نمائید.

انواع ترانکینگ‌ها:

ترانک‌ها از انواع گوناگونی برخوردار هستند. شما می‌توانید این محصولات را در سه نوع: دیواری، دفنی یا ستونی تهیه نمائید.

ترانکینگ دفنی:

همان‌طور که از نام این محصول مشخص است، این ترانک به صورت دفنی یا توکار مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر قصد کابل‌‌کشی به صورت دفنی را دارید، می‌توانید از این نوع ترانکینگ‌ها استفاده نمائید.

اصولاً برای کابل‌های فشار قوی، فشار ضعیف و سیم‌های تلفن از این نوع ترانک استفاده می‌شود. اگر حجم کابل‌ها بیشتر باشد نیز می‌توانید از ترانکینگ‎های دفنی استفاده کنید. ساختار این ترانکینگ‌ها به گونه‌ای می‌باشد که امکان تغییر تعداد کلید و پریز در آن‌ها وجود دارد.

ترانکینگ دیواری:

این ترانکینگ‌ها از محبوبیت زیادی برخوردار هستند و بسیار مورد استفاه قرار می‌گیرند. ترانکینگ دیواری، اغلب در ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، آموزشی و غیره استفاده می‌شود. این محصول در اندازه‌های متعددی عرضه می‌گردد. از جمله: 50×150، 50×80 و 50×100.

ترانکینگ ستونی:

ترانکینگ ستونی نیز در دو نوع دیواری و ایستاده عرضه می‌گردد. شما می‌توانید ترانکینگ‌های ستونی را در اندازه‌ها و رنگ‎های متنوعی تهیه نمائید. ترانکینگ‌های ستونی همانند سایر ترانکینگ‌ها از کابل‌ها و سیم‌ها در برابر ضربات و آسیب‌های احتمالی محافظت می‎نمایند.

خرید لوازم جانبی ترانکینگ:

شما می‌توانید برای خرید ترانک البرز و خرید ترانک لگراند با کارشناسان ما در بخش فروش تماس بگیرید. به یاد داشته باشید که در زمان خرید تجهیزات پسیو شبکه به کیفیت آن توجه نمائید. تجهیزات پسیو، زیرساخت شبکه‌ی شما را به وجود می‌آورند. در نتیجه، اگر می‌خواهید که شبکه‌ی شما از زیرساخت استانداردی برخوردار باشد، حتماً در زمان خرید تجهیزات پسیو شبکه به کیفیت آن دقت نمائید.

امید است که محتوای خوانده شده برای شما کاربردی بوده باشد. منتظر به‌روزرسانی‌های بعدی ما باشید و ما را از نظرات، انتقادات و سؤالات خود آگاه سازید.