آشنایی با تجهیزات شبکه پسیو

تجهیزات شبکه پسیو

در شبکه دو نوع تجهیزات وجود دارد، یک نوع تجهیزات شبکه پسیو و نوع دیگر تجهیزات شبکه اکتیو است.

بنابراین، تجهیزات منفعل یا همان پسیو، دستگاه‌ها یا اجزای غیرفعالی هستند که انرژی تولید نمی‌کنند، اما می‌توانند آن را ذخیره یا پخش نمایند.

منفعل بودن تجهیزات شبکه پسیو باعث افزایش، تقویت یا جهت‌گیری مدار نمی‌شوند، بلکه تضعیف را ایجاد می‌کنند. در نتیجه، دستگاه‌های غیرفعال نمی‌توانند سیگنال الکتریکی تولید، نوسان یا تقویت نمایند.

شبکه پسیو چیست:

برای راه‌ا‌ندازی شبکه در ابتدا نیازمند تجهیزاتی هستیم که از آن با نام تجهیزات شبکه پسیو یاد می‌کنیم. این تجهیزات نقش بسیار مهمی را در شبکه ایفا می‌کنند و بدون حضور آن‌ها ما نمی‌توانیم، شبکه‌ی خود را راه اندازی نمائیم.

بنابراین، می‌توان گفت که تجهیزات پسیو در شبکه نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. البته لازم به ذکر است که تجهیزات شبکه پسیو، اثر مستقیمی بر روی داده‌های شبکه نداشته، اما در توسعه، پایداری و سرعت شبکه نقش مهمی را برعهده دارند.

اگر تجهیزات شبکه پسیو نباشد، امکان انتقال داده‌ها نیز وجود نخواهد داشت.

در نتیجه بسیار مهم است که در انتخاب این تجهیزات دقت کرده تا شبکه‌ای بدون چالش داشته باشیم.

پسیو کار شبکه,تجهیزات شبکه پسیو,خرید تجهیزات شبکه‌ی پسیو,

معرفی تجهیزات شبکه پسیو:

اکنون در این قسمت به معرفی تجهیزات پسیو شبکه خواهیم پرداخت.

این تجهیزات شامل موارد زیر است. از جمله:

  • کابل‌ها و انواع آن
  • رک‌ها و متعلقات آن
  • پچ پنل‌ها
  • پچ کوردها
  • سوکت‌های دیواری
  • کیستون‌ها
  • ترانک‌ها و داکت‌ها

حال به تعریف هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

کابل‌ها و انواع آن:

کابل‌ ها، یکی از مهم‌ترین تجهیزات پسیو شبکه محسوب می‌شوند و انواع گوناگونی دارند. شما می‌توانید با توجه به نیاز خود کابل‌ها را انتخاب کرده و مورد استفاده قرار دهید.

البته می‌توان کابل‌ها را به دو دسته‌ی کلی تقسیم نمود. کابل‌های مسی و فیبر نوری.

در کابل‌های مسی، این جریان الکتریکی است که منجر به انتقال داده‌ها می‌شود. اما در کابل‌های فیبر نوری، داده‌ها توسط نور انتقال داده می‌شوند.

یکی از مزیت‌های کابل‌های فیبر نوری این است که این کابل‌ها در زمان انتقال داده، منجر به ایجاد هیچ‌گونه نویزی نمی‌شوند، با وجود این‌که شما در زمان استفاده از کابل‌های مسی با تداخلات نویزی روبه‌رو خواهید شد.

اگر مسافت ارسال داده‌ها کمتر از 100 متر باشد، پیشنهاد می‌شود که از کابل‌های مسی استفاده نمائید و برای مسافت بیش از 100 متر، انتخاب کابل فیبر نوری را پیشنهاد می‌دهیم.

شما می‌توانید با سوکت زدن ابتدا و انتهای کابل‌ها، آن‌ها را برای اتصال به دستگاه‌ها یا سایر تجهیزات آماده نمائید.

رک‌ها و متعلقات آن:

یکی دیگر از تجهیزات شبکه پسیو، رک‌ها هستند. رک‌ها از انواع گوناگونی برخوردار می‌باشند. از جمله: رک‌های دیواری و رک‌های ایستاده. واحد اندازه‌گیری رک، Unit است. سرورها، سوئیچ‌ها، روترها، مودم‌ها و غیره همگی درون رک‌ها نگهداری می‌شوند.

اگر قصد خریداری رک را دارید باید به مسائلی توجه نمائید. از جمله:

اندازه‌ی رک، عمق رک و فن آن. (بعضی از رک‌ها برای خنک کردن تجهیزات داخلی از چندین فن برخوردار هستند.)

بعضی از رک‌ها از پچ پنل و پریز برق نیز برخوردار می‌باشند.

پچ پنل‌ها:

پچ پنل‌ها نیز یکی دیگر از تجهیزات پسیو شبکه هستند که کار اصلی آن‌ها اتصال یک نود به شبکه است. پچ پنل‌ها قطعات مستطیل شکلی هستند که از چندین پورت تشکیل شده‌اند( پچ پنل 24 پورت لگراند ) و شما می‌توانید کابل‌های شبکه را به آن‌ها متصل نمائید.

پچ کوردها:

پچ کوردها، کابل‌های کوچکی هستند که طول آن‌ها از 5 متر کمتر می‌باشد. پچ کوردها در دو نوع مسی و فیبر نوری عرضه می‌شوند. زمانی که قصد دارید سیگنال‌های دو دستگاه را به هم نزدیک کنید می‌توانید از پچ کوردها استفاده نمائید.

سوکت‌های دیواری:

سوکت‌های دیواری موجب دسترسی کاربران به شبکه می‌شود. در واقع سوکت‌ها به کاربران چنین قابلیتی را می‌دهند تا با استفاده از کابل شبکه به شبکه‌ی اصلی متصل شوند.

کیستون‌ها:

یکی دیگر از تجهیزات شبکه پسیو، کیستون‌ها هستند که براساس category به یکی از دسته‌های:

Cat5،Cat5e ،Cat6 ،Cat6A ،Cat7 ،Cat7A ، Cat8 تقسیم می‌شوند. به یاد داشته باشید که در زمان خریداری کیستون‌ها باید به نوع کاربری خود دقت نمائید، در غیر این‌صورت در زمان راه‌اندازی شبکه با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوید.

کابل,پسیو کار شبکه,تجهیزات شبکه پسیو,

ترانک‌ها و داکت‌ها:

شما می‌توانید برای عبور انواع کابل در شبکه و محافظت از آن‌ها به سراغ ترانک‌ها و داکت‌ها که محفظه‌هایی از جنس پلاستیک هستند بروید. ترانک‌ها و داکت‌ها از قابلیت انعطاف پذیری برخوردار هستند. این محصولات نیز به عنوان تجهیزات پسیو شبکه محسوب می‌شوند. ترانک‌ها به نسبت داکت‌ها بزرگتر هستند و از قابلیت‌های بیشتری نیز برخوردار می‌باشند.

سخن آخر:

به یاد داشته باشید که خدمات پسیو، مربوط به پسیو کار شبکه است. در ابتدا باید تمامی تجهیزات پسیو آماده شده و سپس تجهیزات اکتیو شبکه راه‌اندازی گردند.

امید است که محتوای خوانده شده برای شما مفید بوده باشد. شما می‌توانید برای خرید تجهیزات شبکه‌ی پسیو و اکتیو و همچنین راه‌اندازی شبکه‌ی خود با شرکت کارنو تماس بگیرد.

منتظر مقالات و به‌روزرسانی‌های بعدی ما باشید و ما را از نظرات خود بهره‌مند سازید.