کابل شبکه لگراند چیست و چند نوع دارد

کابل شبکه مفهوم گسترده‌ای از انواع کابل‌های مورد استفاده در شبکه‌های مختلف است. از این کابل‌ها برای اتصال و انتقال داده‌ها بین شبکه و رایانه استفاده می‌شود. انواع کابل‌های شبکه در بازار موجود هستند. برای شرایط مختلف شبکه، کابل‌های شبکه‌ی متفاوتی مورد نیاز است. متقاطع اترنت، جفت پیچ خورده، کواکسیال و فیبر نوری چهار مورد از پرکاربردترین کابل‌های شبکه هستند.

اکنون ما قصد داریم که در این مقاله به معرفی کابل شبکه لگراند بپردازیم. پس اگر می‌خواهید بدانید که کابل شبکه لگراند چیست در ادامه با ما همراه باشید.

کابل شبکه لگراند:

همانطور که در ابتدا توضیح دادیم کابل شبکه برای انتقال و اتصال داده‌ها به کار گرفته می‌شود. درواقع، می‌توان گفت که کابل شبکه یکی از تجهیزات پسیو شبکه به حساب می‌آید و از اهمیت زیادی برخوردار است. پس در زمان خرید کابل شبکه باید به کیفیت آن توجه نمائید. اگر کابل مورد نظر از کیفیت خوبی برخوردار نباشد، خسارت‌های زیادی به شبکه‌ی شما وارد خواهد شد. یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین برندها در این زمینه برند لگراند فرانسه است. شما می‌توانید برای خرید کابل شبکه لگراند همین الآن با کارشناسان شرکت ما تماس حاصل فرمائید.

معرفی برند لگراند:

برای آن دسته از خوانندگانی که راغب هستند در مورد برند لگراند فرانسه اطلاعات کامل‌تری را کسب نمایند، پیشنهاد می‌کنیم که مختصری از معرفی برند لگراند را در این بخش مطالعه نمایند.

شرکت لگراند یکی از شرکت‌های صنعتی بزرگ در کشور فرانسه است. این شرکت در لیموژ فرانسه واقع شده و در زمینه‌ی فروش تجهیزات شبکه و الکتریکال به فعالیت می‌پردازد. این شرکت در 27 کشور دنیا نمایندگی دارد و به فروش محصولات خود می‌پردازد. شرکت لگراند همچنان در حال گسترش دامنه‌ی محصولات خود می‌باشد.

انواع کابل‌های شبکه‌ی لگراند:

همانطور که در مقدمه خواندید، کابل شبکه‌ از انواع گوناگونی برخوردار است و شما باید با توجه به نیاز شبکه‌ی خود اقدام به خرید این محصول نمائید.

انواع کابل شبکه لگراند به شرح زیر می‌باشد. از جمله:

UTP (کابل‌هایی که بدون شیلد هستند.)

STP (کابل‌هایی که شیلددار هستند.)

FTP (کابل‌هایی از جنس فویل آلومینیومی.)

SFTP (کابل‌های فویل دار و شیلد دار.)

کابل‌های :UTP

UTP مخفف Unshielded Twisted Pair است. این کابل‌ها رایج‌ترین کابل‌های شبکه‌ای هستند که در بازار مورد استفاده قرار می‌گیرند و سریع‌ترین رسانه‌های مبتنی بر مس می‌باشند. آن‌ها نسبت به کابل‌هایSTP ارزان‌تر هستند و هزینه‌ی کمتری نسبت به سایر انواع کابل‌های LAN دارند.

در پوشش یک کابل UTP شما هشت سیم مجزا پیدا خواهید کرد. تمام سیم ها در چهار جفت پیچ خورده‌اند. در انتهای این کابل‌ها می‌توان یک کانکتور قرار داد. این کانکتورها به شاخه‌های RJ45 نیز معروف هستند.

کابل های UTP مستعد تداخل فرکانس رادیویی (RFI) و تداخل الکترومغناطیسی (EMI) مانند: امواج مایکروویو هستند و نسبت به سایر اشکال کابل بیشتر مستعد نویز و تداخل الکترونیکی می‌باشند. به همین دلیل باید آن‌ها را از محدوده‌ی موج موتورهای الکتریکی و نورهای فلورسنت دور نگه داشت.

انواع کابل شبکه لگراند,خرید کابل شبکه لگراند,کابل شبکه لگراند چیست,

کابل‌های STP:

کابل جفت پیچ خورده محافظ (STP) در ابتدا توسط IBM برای شبکه‌های حلقه توکن طراحی شد که شامل دو سیم مجزا پوشیده شده با یک محافظ فویل است و از تداخل الکترومغناطیسی جلوگیری می‌کند. در نتیجه سرعت آن در انتقال داده‌ها بیشتر است.

STP شبیه به جفت تابیده‌ی بدون محافظ (UTP) است. با این حال، حاوی یک روکش فویل اضافی یا کت بافته مسی است که از سیگنال‌های کابل در برابر تداخل محافظت می‌نماید. کابل‌های STP در مقایسه با UTP گران‌تر هستند، اما این مزیت را دارند که می‌توانند از نرخ‌های انتقال بالاتر در فواصل طولانی‌تر پشتیبانی نمایند.

کابل‌های FTP:

کابل FTP (جفت پیچ خورده با صفحه‌ی فویل) کابلی است که حاوی چندین جفت سیم مسی است که در یک غلاف از فویل آلومینیومی محصور شده است. در سیستم‌های سیم کشی در ساختمان‌ها یا محیط‌های دیگری که صدای شدید مجاور سیم ممکن است باعث تداخل شود استفاده می‌شود. این فویل، عایق‌هایی را فراهم می‌کند که توسط UTP (جفت پیچ خورده بدون محافظ)، رایج‌ترین نوع سیم‌کشی ساختاری، ارائه نمی‌شود. نقطه ضعف FTP این است که نسبت به UTP به مراقبت بیشتری در “ارتینگ” نیاز دارد و امپدانس‌های الکتریکی باید هنگام اتصال به UTP مطابقت داشته باشند. به طور معمول، FTP ممکن است در تنظیمات کارخانه و UTP در تنظیمات اداری استفاده شود.

کابل‌های SFTP:

SFTP مخفف Screened Fully Shielded Twisted Pair است. SFTP نوع خاصی از کابل است که از چندین نسخه‌ی محافظ فلزی برای جلوگیری از تداخل خارجی از اختلال در سیگنال‌های ارسال شده از طریق سیم‌ها استفاده می‌کند. این شامل روش‌های به کار گرفته شده توسط چندین کابل دیگر برای دستیابی به حداکثر حفاظت است.

 

همانطور که خواندید این کابل‌ها از انواع گوناگونی برخوردار هستند. در نتیجه شما باید با توجه به نیاز شبکه آن‌ها را خریداری نمائید.

دسته‌بندی کابل‌ شبکه‌ی لگراند:

کابل‌ شبکه لگراند در دسته‌بندی‌های متعددی قرار می‌گیرند. از جمله:

  • CAT 5
  • CAT 5e
  • CAT 6
  • CAT 6e
  • CAT 7
  • CAT 8

اکنون در ادامه به توضیح هر یک از این دسته‌بندی‌ها می‌پردازیم.

کابل شبکه‌ی CAT 5 لگراند:

شما می‌توانید از این نوع کابل برای مصارف اینترنت خانگی استفاده نمائید. در حال حاضر این کابل شبکه زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. این کابل 100MBPS سرعت انتقال داده دارد و پهنای باند آن نیز 100MHZ می‌باشد.

انواع کابل شبکه لگراند,خرید کابل شبکه لگراند,کابل شبکه لگراند چیست,

کابل شبکه‌ی CAT 5e لگراند:

کابل شبکه‌ی CAT 5e لگراند از کابل شبکه‌ی CAT 5 پیشرفته‌تر می‌باشد. سرعت انتقال داده در این کابل تغییری نکرده است و همان 100MBPS می‌باشد. اما پهنای باند در این کابل شبکه توسعه یافته و به 125MHZ رسیده است.

کابل شبکه‌ی CAT 6 لگراند:

در حال حاضر کابل CAT 6 به نسبت دیگر کابل‌ها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کابل 500MBPS سرعت انتقال داده دارد و پهنای باند آن نیز به 250MHZ می‌رسد. در واقع شرکت لگراند فرانسه در این نوع از کابل، هم سرعت انتقال داده و هم پهنای باند را توسعه داده است.

کابل شبکه‌ی CAT 6e لگراند:

کابل شبکه‌ی CAT 6e لگراند نوع ارتقاء یافته‌ی کابل CAT 6 می‌باشد. در این کابل پهنای باند تغییری نکرده است. اما، سرعت انتقال داده به 1GBPS رسیده است.

کابل شبکه‌ی CAT 7 لگراند:

ساختار این کابل شبکه STP یا شیلدار می‌باشد. سرعت انتقال داده در آن 10GBPS و پهنای باند آن 600MHZ است.

کابل شبکه‌ی CAT 8 لگراند:

یکی از پیشرفته‌ترین کابل‌‌های شبکه از نظر پهنای باند و سرعت انتقال داده کابل CAT 8 لگراند می‌باشد. ساختار این کابل هم STP است. این کابل در حال حاضر در ایران موجود نمی‌باشد.

فروش کابل شبکه لگراند:

شرکت ما علاوه بر فروش تجهیزات شبکه و راه‌اندازی شبکه به فروش کابل شبکه‌ی لگراند نیز می‌پردازد. شما می‌توانید برای خرید کابل شبکه‌ی لگراند در ابتدا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید و پس از دریافت مشاوره، نوع کابل شبکه‌‌ی خود را انتخاب نمائید.

امیدواریم که از این محتوا لذت برده باشید. ما در به‌روزرسانی‌های بعدی اطلاعات گسترده‌‎تری را در مورد کابل‌های شبکه‌ی لگراند در اختیارتان قرار می‌دهیم. بنابراین، منتظر محتواهای بعدی ما باشید و ما را از نظرات، انتقادات و سؤالات خود آگاه سازید.