آشنایی با پریز ارت دار

همانطور که می‌دانید Earth در انگلیش به معنای زمین می‌باشد. اما، در صنعت برق، اِرت معنای دیگری دارد. فرآیند انتقال تخلیه‌ی فوری انرژی الکتریکی به طور مستقیم به زمین توسط سیم با مقاومت کم به عنوان اِرتینگ الکتریکی یا همان اِرت شناخته می‌شود.

درواقع اِرتینگ، یک اقدام ایمنی‌ برای جلوگیری از شوک شدن افراد در صورت از کار افتادن عایق داخل دستگاه‌های الکتریکی می‌باشد.

اکنون در ادامه با ما همراه باشید تا به توضیح پریز ارت دار بپردازیم.

اِرت به چه معناست:

در این بخش از زیر عنوان توضیح بیشتری از اِرت را به شما رائه خواهیم داد. به یاد داشته باشید که تمامی تجهیزات الکتریکی برای ایمنی باید از یک سیم ارت برخوردار باشند. اگر دقت کرده باشید گاهی اوقات با لمس وسایل برقی همچون یخچال، ماشین لباسشویی و غیره برق ضعیفی را لمس می‌کنید. این برق ضعیف همان برگشت برق است. از همین جهت است که از سیم ارت در تجهیزات الکتریکال استفاده می‌گردد. وظیفه‌ی این سیم این است که بار اضافی را به میل ارت و پس از آن به داخل زمین انتقال دهد.

اگر ساختمانی که در آن حضور دارید دارای سیم‌کشی ارت باشد، اضافه بار الکتریکی تجهیزات برقی به واسطه‌ی سیم ارت به میل ارت و پس از آن به زمین انتقال می‌یابد. اینگونه هم تجهیزات الکتریکی شما سالم‌تر خواهند ماند و هم از خطرات برق گرفتگی جلوگیری خواهد شد. به یاد داشته باشید در صورت عدم استفاده از سیم ارت، به علت بار الکتریکی زیاد در دستگاه‌ها، احتمال وقوع برق‌گرفتگی و آتش‌سوزی وجود خواهد داشت.

پریز ارت دار چیست:

همانطور که می‌دانید پریز یکی از تجهیزات پسیو شبکه می‌باشد و یکی از مهم‌ترین اِلمان‌های برق ساختمان به حساب می‌آید. این وسیله برای متصل نمودن سیم‌ها در سیم‌کشی‌ها به کار برده می‌شود. شما می‌توانید با توجه به نیاز خود، پریزها را در نوع سه فاز و تک فاز خریداری نمائید.

اما سؤال اصلی این است که پریز ارت دار چیست؟ درواقع، پریزهایی که از چنین قابلیتی برخوردار هستند که جریان الکتریکی را به زمین انتقال دهند و ایمنی بیشتری را ایجاد نمایند، پریزهای ارت دار نامیده می‌شوند.

شما می‌توانید پریزهای برق ارت دار را به صورت توکار یا روکار تهیه نمائید. بهترین پریزهای ارت دار، متعلق به شرکت لگراند و البرز می‌باشد. این پریزها در مدل‌ها و رنگ‌های متنوعی عرضه می‌گردند. برای سفارش پریزهای ارت دار با کارشناسان ما در بخش فروش تماس حاصل فرمائید.

پریز ارت دار,پریز ارت دار چیست,پریزهای ارت دار,

برای نصب پریز ارت دار، چه نکاتی باید رعایت شود؟

اگر قصد نصب پریزهای ارت دار را داشته باشیم باید استانداردهای مربوط به ارتفاع آن را نیز رعایت نمائیم.

این استانداردها به شرح زیر آورده شده‌اند. از جمله:

  • برای نصب انواع پریزها از جمله: برق، تلفن و غیره باید ارتفاع حداقل 30 الی 40 سانتی‌متر از کف رعایت گردد.
  • ارتفاع نصب پریز هود از کف باید 180 الی 200 سانتی‌متر باشد.
  • ارتفاع نصب پریز پیکج از کف باید 140 سانتی‌متر باشد.
  • ارتفاع نصب پریزهای اجاق گاز و ماشین لباسشویی از کف باید حداقل 60 سانتی‌متر باشد.
  • ارتفاع نصب پریز یخچال از کف باید 120 سانتی‌متر باشد.
  • ارتفاع نصب پریز در کنار روشویی توالت باید حداقل 110 سانتی‌متر باشد و 30 سانتی‌متر به صورت افقی از لبه‌ی بیرونی روشویی فاصله داشته باشد.

به یاد داشته باشید که برای مکان‌های مرطوب همچون: حیاط، سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه‌ها و غیره حتماً از پریزهای ارت دار استفاده نمائید.

شاید خالی از لطف نباشد که در ادامه به معرفی انواع سیم برق نیز بپردازیم.

معرفی انواع سیم‌های برق:

سه نوع سیم برق وجود دارد که یکی از آن‌ها سیم ارت می‌باشد. اما به جز سیم ارت، سیم فاز و سیم نول نیز وجود دارند.

نام لاتین و توضیحات هر یک از این سیم‌ها به شرح زیر است. از جمله:

فاز (live):

وظیفه‌ی این سیم این است که پس از دریافت برق از منبع شهری آن را به داخل ساختمان و پس از آن به دستگاه‌های الکتریکی انتقال دهد.

نول (Netual):

این سیم وظیفه دارد که برق را از دستگاه‌های الکتریکی گرفته و سپس به منبع هدایت نماید.

ارت (Eart):

این سیم وظیفه دارد که بار اضافی را به زمین هدایت کند. به عبارتی این سیم باید خطرات جریان‌های ناخواسته را خنثی نماید.

هر یک از این سیم‌ها طبق استاندارد از رنگ‌بندی‌های خاصی نیز برخوردار می‌باشند. اما، متأسفانه این موضوع در کشور ایران زیاد رعایت نمی‌شود و اغلب از رنگ‌های سبز و زرد استفاده می‌گردد.

 خرید پریز ارت دار:

برای خرید پریز ارت دار و یا پریز برق لگراند می‌توانید همین الآن با شرکت ما تماس حاصل فرمائید. کارشناسان شرکت به شما کمک می‌کنند تا با توجه به نیاز شبکه‌ی خود پریز ارت دار مناسب را انتخاب نمائید. همچنین برای اطلاع از قیمت پریز برق ارت دار قرمز می‌توانید با کارشناسان فروش ما تماس تلفنی برقرار نمائید.

بهتر است در زمان خرید پریزهای ارت دار به برند آن نیز دقت کنید. به یاد داشته باشید که هر برندی را خریداری ننمائید. یکی از مسائل مهم در زمان خرید محصول، نام برند آن محصول می‌باشد. محصولات بر اساس برندهایی که دارند تعریف و شناخته می‌شوند. درصورت عدم رعایت این نکته، ممکن است که زیرساخت شبکه با مشکل روبه‌رو گردد.

سخن آخر:

در انتها باید اشاره نمائیم که همچنان توضیحات دیگری در مورد پریز ارت دار باقی مانده است. ما قصد داریم که در به‌روزرسانی‌های بعدی این محتوا را برای شما کامل‌تر نموده و به توضیحات بیشتری در این باب بپردازیم. بنابراین، منتظر محتویات بعدی ما باشید.

امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید. در صورت داشتن هرگونه سؤال، نظر و پیشنهاد می‌توانید آن را با ما در بخش دیدگاه این محتوا به اشتراک بگذارید.